Okręgówka

Polonia w cyfrach i statystykach

stachera_200„Dwa oblicza Polonii” – tak można by było podsumować miniony już sezon. Jesienią Poloniści radzili sobie wyjątkowo przeciętnie lub … żeby nie owijać w bawełnę – słabo. Nie uda nam się z pewnością dociec powodów z jakich drużyna z Poraja piłkarską jesień zakończyła dopiero na 14 pozycji w tabeli wygrywając zaledwie 3 mecze, remisując aż 6 i przegrywając 8. Jesień stała też pod znakiem zmian na stanowisku ternera pierwszego zespołu. W sierpniu Polonia wystartowała do rozgrywek pod wodzą KRZYSZTOFA SZCZEPANIAKA, który prowadził zespół od stycznia 2008 r. i pod jego wodzą drużyna wiosną grała bardzo dobrze, zgromadziła 25 oczek i uplasowała się ostatecznie na 9 pozycji w rozgrywkach. Zarząd Klubu bez wahania powierzył też trenerowi K.Szczepaniakowi funkcję I trenera na nowy sezon 08/09 . Tyle, że tym razem Poloniści nie spisywali się już tak świetnie i po pierwszych dziewięciu kolejkach nowego sezonu z dorobkiem 7 punktów (1 zwycięstwo, 4 remisy) zajmowali 14 pozycję w tabeli. Zmiany były konieczne dlatego też Zarząd w porozumieniu z trenerem podjął decyzję, iż od 17 września zespół powinien poprowadzić nowy szkoleniowiec. Jesienne oblicze Polonii odmienić miał GRZEGORZ SZULC. Były trener MLKS-u Woźniki  zadebiutował w meczu przeciwko swym niedawnym podopiecznym. Niestety Polonia uległa w tym  meczu rywalowi 0-1. W kolejnych czterech pojedynkach było już nieco lepiej. Nasz zespół dwukrotnie  zwyciężał i dwa razy remisował. Jednak ostatnie 4 kolejki były dla Polonii fatalne. Kolejne porażki z  Kingwayem Popów (3-1), Lotem Konopiska (0-1), Jednością Boronów (3-0) i pogrom z  Częstochowską Skrą (7-1) spowodowały, że przerwa zimowa musiała stanąć pod znakiem kolejnych  zmian personalnych. Od stycznia 2009 z zespołem rozstał się trener G.Szulc a wyzwanie przygotowania  Polonii do rundy rewanżowej i poprowadzenie pierwszego zespołu w walce o utrzymanie w Lidze  Okręgowej podjął dotychczasowy v-ce Prezes Polonii – ŁUKASZ STACHERA (FOTO).

Kadra drużyny nie zmieniła się jednak zasadniczo. Do zespołu w miejsce GRZEGORZA KOPACZA (Br) (odszedł do Lotu Konopiska) dołączył nowy bramkarz – SŁAWOMIR ADAMCZYK (BR) (przyszedł z Lotu Konopiska) w połowie rundy z gry zrezygnował ANDRZEJ FIEDORCZUK (PM), do treningów nie przystąpił już również MARCIN KUCZBORSKI (NP). Po okresie wypożyczenia do Zielonych Żarki powrócił MATEUSZ GAWROŃSKI (PM) a JAN PAWLIK (NP) przyjął ofertę gry w drużynie Jury Niegowa. Jednocześnie z MKS Myszków pozyskano WOJCIECHA SZLĘZAKA (NP) a po kontuzji do gry wrócił również NORBERT SZCZEPANIAK (PM) do zespołu dołączył równierz MATEUSZ WNĘK (OB). W trakcie przygotowań zimowych poważnej kontuzji doznał najlepszy strzelec Polonii – DANIEL RUCIŃSKI (NP) a drugi z napastników – TOMEK SKIBICKI (NP) od połowy rundy wiosennej nie grał regularnie z powodu obowiązków zawodowych. Mocno nadszarpnięta została tym samym siła ataku zespołu z Poraja. Jak się okazało w trakcie rundy, zdobywanie bramek stało się niewątpliwie najpoważniejszą bolączką zespołu. Przygotowanie stały pod znakiem dużej ilości gier kontrolnych, w których cała kadra została sprawdzona aż czternastokrotnie. Wreszcie 28 marca rozpoczęła się długo wyczekiwana runda wiosenna. Polonia pod wodzą nowego trenera rozpoczęła od mocnego uderzenia i gładko ograła rezerwy Orła Psary/Babienica (3-0). W drugim wiosennym meczu minimalnie uległa w prestiżowym meczu drużynie z Kamienicy Polskiej (0-1). Jednak ta porażka nie zdeprymowała Polonistów a po niej nastąpiła niewiarygodna seria dziesięciu z rzędu meczy bez porażki w których podopieczni ŁUKASZA STACHERY sześciokrotnie zwyciężyli i cztery razy zremisowali ugrywając 22 punkty. Po tak efektownej serii z pewnością olbrzymią niespodzianką była wysoka porażka (0-3) z najsłabszym zespołem w lidze – Wartą Mstów. W ostatnich czterech kolejkach Poloniści dorzucili jednak jeszcze 7 punktów i ostatecznie z dorobkiem 47 punktów zajęli pewną 8 pozycję w środku tabeli. Słabsze wyniki na jesień i rewelacyjna postawa wiosną spowodowały, że zespół z Poraja po raz kolejny okazała się solidnym zespołem Ligi Okręgowej. (sezon 06/07 – 8 miejsce, sezon 07/08 – 9 miejsce, sezon 08/09 – 8 miejsce)
W sezonie 2008/2009 zespół Polonii Poraj w 34 pojedynkach ligowych strzelił rywalom 40 bramek tracąc jednocześnie 48 goli :

Daniel Ruciński (9) – pilkapilkapilkapilkapilkapilkapilkapilkapilka
Andrzej Pawłowski (6) – pilkapilkapilkapilkapilkapilka
Tomasz Skibicki (5) – pilkapilkapilkapilkapilka
Norbert Szczepaniak (3) – pilkapilkapilka
Michał Jakubiec (3) – pilkapilkapilka
Michał Czechowski (2) – pilkapilka
Kamil Jędrkiewicz (2) – pilkapilka
Michał Cichoń (2) – pilkapilka
Mateusz Gawroński (2) – pilkapilka
Adrian Sochański (1) – pilka
Wojciech Szlęzak (1) – pilka
Marcin Kuczborski (1) –pilka
Grzegorz Kopecki (1) – pilka
Mateusz Wnęk (1) – pilka
Paweł Pala (1) – pilka